Atbilstošajai velosipēdu uzturēšana var palīdzēt saglabāt ne tikai jauna, bet arī lietota velosipēda kvalitāti. Velosipēdi, kas netiek uzturēti, biežāk aprūsējas, nolietojas un tie ātrāk ir jānomaina. Vēloties izvairīties no tā, tie vienmēr ir jāpārbauda un jātīra. Taču nav jābiedē sevi, jo viss tas ilgst ap 15 minūtes.

Velosipēda tīrība

Galvenais velosipēda uzturēšanas elements ir regulāra tā tīrīšana. Pēc ikviena brauciena, velosipēdam jābūt notīrītam slapjā veidā, lai neuzkrātos purvi. Ja nav iespējams to izdarīt, ierobežoties kaut ar pārnesumu sistēmas vai amortizatoru tīrīšanu. Tomēr, beidzoties sezonai, velosipēda notīrīšana slapja veidā ir obligāta. Notīrot slapja veidā, nav jālieto ziepes, jo bieži tās velosipēda atstāj koroziju izraisošus materiālus. Arī nevajadzētu vienmēr mazgāt ar ūdens šļūteni, jo tās izraisīts ūdens spiediens ar var ietekmēt korozijas rašanos. Velosipēda tīrīšana ir vienkārša. Putekļus notīriet ar mitru lupatu, ja purvu ir vairāk – lietojiet ūdens šļūteni. Ieteicams izvairīties no vēlmes izmantot augstā spiediena iekārtas, jo tad viegli var redzēt ūdens klātbūtni uz starplikām, gultņiem, citā kustošajām daļām, tādejādi ūdens var paātrināt to nolietošanās. Labāk ir izvēlēties dārza vai mājsaimniecības smidzinātājus. Pēc katras mazgāšanas vai tīrīšanas nosusināt.

Ja purvus ir grūti noslaucīt, velosipēdu var tīrīt ar suku – viegli notīrot rāmi, ķēdi, pedāļus. Iespējams izmantot arī universālus tīrīšanas līdzekļus, kas palīdzēs saglabā velosipēdu tīru. Der arī pastāvīgi tīrāmi dubļusargi, kas arī aizsargātu pret lieliem netīrumiem. Dažreiz jābrauc arī lietū – tas var sasniegt tādas velosipēda vietas, kas nevar tikt sasniegtas tīrīšanas laikā. Vienmēr ir jānosusina velosipēds, jo mitruma dēļ var rasties rūsa (tas var gadīties arī vienas nakts laikā).

Ķēdes tīrīšana

Viens no lielākajiem pārnesumu sistēmas ienaidniekiem – purvi, kas atrodas starp ķēdes posmiem. Tie ne tikai pasliktina pārnesumu pārslēgšanas kvalitāti, mīšanas efektivitāti, bet arī ietekmē ātrāko ķēdes nolietojumu. Šajā vietā vis var pagriezties negatīvā virzienā ļoti ātri: neuzturēta ķēde izstaipīsies ļoti ātri, vienlaikus ātrāk nolietosies zvaigžņu bloks un priekšējās zvaigznes.
Kā tīrīt ķēdi? Uzklājiet vai uzsmidziniet taukus novērsošu līdzekli un, turot sūkli vai lupatu ķēdei apkārt, griezt pedāļus atpakaļ. Redzēsiet, ka tiek likvidēti purvi. Ja dziļāk esošu purvu nav iespējams notīrīt, ņemiet suku un ķēdes posmus notīriet ar to. To pašu principu piemērojiet arī aizmugurējām un priekšējām zvaigznēm. Tīrīšanas beigās ķēde izskatās gandrīz tīra, taču pēc nosusināšanas ir redzami melni traipi. Šādā gadījumā, pamēģiniet vēlreiz ātri notīrīt ķēdi. Purvi būs novērsti.


Pārliecinieties, ka ķēde ir tīra, labi to nosusiniet un nosmērējiet ar smēri. Nav jāpārcenšas – pa vienu smēres pilienu uz katra ķēdes posma.
 
Diska bremžu tīrīšana

Ja Jūsu velosipēdam ir diska bremzes, pirms sākot šasijas tīrīšanu, jāaizklāj aizmugurējā riteņa disks un bremžu suports – uz to virsmas nevar nokļūt smērvielas. Ja jums nav speciālo tīrīšanas līdzekļu vai attaukošanas līdzekļu, kas paredzēti pārnesumu sistēma, varat izmantot par mājsaimniecības trauku mazgāšanas līdzekļus.