Velosipēda ķēde ir svarīga daļa efektīvai mīšanai, pārnesumu pārslēgšanai un vispār braukšanai. Tieši tāpēc ir jānodrošina pienācīga tās aprūpe, vienmēr jāpārbauda, var tā nav novecojusies, vai visi posmi viegli saliekami, zināt, kā pareizi pārslēgt pārnesumus.

Ķēdes uzraudzība

Pirms braucot ārā un pēc braukšanas ar velosipēdu ir jāpārbauda ķēdes stāvoklis. Vairākumu netīrumu iespējams notīrīt ar parastu lupatu, nav jāaizmirst pagriezt pedāļus, lai varētu notīrīt visu ķēdi. Ja nepietiek lupatas, var izmantot arī speciāli ķēdes tīrīšanai paredzētu līdzekli. Notīrot visus netīrumus, ķēde jāsmērē ar tai paredzētu smēri. Neuzleciet pārāk daudz, jo pārāk liels smēres daudzums var kaitēt ķēdei, tāpēc neaizmirstiet likvidēt lieko smēri. Uzliekot smēri ķēdei, ir jāvadās pēc sakāmvārda – pa mazām, taču bieži.


Tīrot ķēdi, uzliekot smēri, neaizmirstiet pārbaudīt ķēdes stāvokli. Pārbaudiet, vai ķēdes posmi nav mainījuši savu formu, vai nav redzamas nolietojuma pazīmes. Visērtāk ir izmantot speciālu rīku ķēdes nolietojuma mērīšanai. Konstatējot, ka ķēde ir garāka nekā bija (lielākā atstarpe starp posmiem), tā ir jānomaina, jo pretējā gadījumā tā var noslīdēt no zvaigznēm.

Ķēdes nomaiņa

Bieži braucot ar velosipēdu, pastāv liela iespēja, ka kādreiz gadīsies nomainīt ķēdi, jo tā vienkārši nolietosies. Parasti visu velosipēdu ķēdes ir vienādas, neatkarīgi no tā, kāds Jums ir velosipēds, tātad, ja esat pārliecināts par savām spējām, varat pats nomainīt ķēdi. Protams, vienmēr varat nogādāt velosipēdu servisā, kur ķēdi ne tikai nomainīs, bet arī nosmērēs.


Ķēdes nomaiņai Jums būs nepieciešamas knaibles un ķēdes paplašinātājs, gadījumā, ja Jūsu ķēde ir savienota ar aizbāzni. Vispirms, ir jānoņem veca ķēde – to varat nokniebt ar knaiblēm vai izmantot paplašinātāju. Uzliekot jaunu ķēdi, pārnesumu pārslēdzējiem jābūt uz lielākajām priekšējām un aizmugurējām zvaigznēm. Tad varat ievietot savu ķēdi – pēc likšanas, atstājiet galus karāties, vēl nesavienojiet. Paņemiet galus un mērījiet, kurā vietā tie varētu būt savienoti. Ar paplašinātāja palīdzību varēsiet savienot ķēdes posmus. Pēc šā procesa, izmantojot pārnesumu pārslēdzējus, pārbaudiet, vai ķēde satilpst un pareizi tiek pārvietota, pārslēdzot dažādus pārnesumus. Jāuzsver, ka kaut ķēde tiek mērīta, atrodoties uz lielākajām zvaigznēm, nav ieteicams vienmēr braukt, ieslēdzot šo pārnesumu – šāda braukšana ietekmēs ātrāku ķēdes nolietojumu. Ja jums nav ķēdes paplašinātāja, varat iegādāties ķēdi ar speciālu savienotāju, kas ļaus ātri un viegli to uzlikt un noņemt.


Tātad, ķēdes nomaiņu iespējams izdarīt arī pašiem – ja ir nepieciešami rīki, tas nav sarežģīts process. Ja nesat pārliecinājušies par savām spējām, varat izmantot servisa pakalpojumus.