Velosipēds – viens no senākajiem transportlīdzekļiem, taču mūsdienās ar velosipēdiem biežāk braucam brīvdienās, vēloties atpūsties, kļūt izturīgāki, sportēt un būt veselīgiem un možiem. Velosipēdu sports – lielisks kardio treniņš, kura laikā tiek iesaistīti gandrīz visi ķermeņa muskuļi.

Ieteikumi izvēloties velosipēdu
Tā kā katrs velosipēds veids ir piemērots braukšanai pa attiecīgo segumu, jums ir jāizvērtē, kā bieži un kādās vietās, kam izmantosiet velosipēdu: vai pavadīsiet brīvdienas, braucot dabā, vai tas būs kā transportlīdzeklis, ar kuru brauksiet pilsētā, lai sasniegtu darbu, draugus vai veikalu.


Kad izvērtēsiet šos kritērijus, varat sākt velosipēdu izvēli no sekojošām galvenajām grupām:


Kalnu (vai citādi – MTB). Kalnu velosipēds ir paredzēts braukšanai pa meža ceļiem, bezceļiem, grantu, smiltīm, bezceļiem. Kalnu velosipēdu sevišķums – izturīgs rāmis, plašas riepas ar protektoriem, lieks pārnesumu skaits, taisna stūre. Taču pirms izvēloties šo velosipēdu, izvērtējiet, vai bieži brauksiet pa meža ceļiem, grantu un tml., pretējā gadījumā, piedzīvosiet diskomfortu, jo braucot pa labu asfalta ceļu, šie velosipēdi ne tikai zaudē savas priekšrocības, bet arī kļūst lēnāki.


Hibrīda velosipēdi. Tas ir lielisks vidusceļš starp šosejas un kalnu velosipēdiem. Nav lieka aprīkojuma, lieli 28“ izmēra riteni, pret lēnu braukšanu izturīgas riepas, amortizējošas dakšas un sportiska ģeometrija – visas šīs īpašības nodrošina ātru un patīkamu braukšanu pa asfalta ceļu, grantu un pat meža ceļiem.


Pilsētas velosipēdi (klasiskie vai saliekami, parasti ar 1,3 vai 7 pārnesumiem). Šie velosipēdi ir piemēroti īsu attālumu braukšanai pilsētā. Pilsētas velosipēdi tiek izmantoti ikdienas vajadzībām, proti, braukšanai no darba (un uz darbu), uz veikalu un tml. Šiem velosipēdiem piemīt stabils un izturīgs rāmis, riteņi ir nelieli vai vidēji, sēdekļi ir plaši un ērti, trumuļa bremzes. Pilsētas velosipēda priekšrocība – dubļusargi, kas nodrošina komfortablu un tīru braucienu jebkādos gaisa apstākļos. Klasiskie pilsētas velosipēdi tiek komplektēti ar 26“ vai 28“ riepām.


Tūrisma velosipēdi – piemēroti tūrisma braucieniem, garu attālumu nobraukšanai ar bagāžu. Velosipēdiem piemīt gara bāze un izturīgas konstrukcijas riteni, jo pat noslogojot to ar bagāžu, riteni saglabā stabilitāti. Turklāt, šiem velosipēdiem ir daudz dažādu piederumu, stūre parasti ir taisna, sviru bremzes, vidējā platuma riepas. Ja patīk ceļot ar velosipēdu – tūrisma velosipēdi var būt piemērotākā izvēle.


Saliekami – izvēlējaties šos velosipēdus, ja jums nav liekas vietas mājās un neatradīsiet vietu vēl vienam velosipēdam.  Saliekami velosipēdi ir dinamiski un atradīs vietu jūsu mājās, piem. Skapī, balkonā, zem gultas. Ja dzīvojat daudzīvokļu mājā bez lifta, saliekams velosipēds ir lielisks risinājums – viegli uznesīsiet velosipēdu pa kāpnēm.


Šosejas velosipēdi – šie velosipēdi paredzēti sportistiem, bieži profesionāļiem. Tie pieprasa pastāvīgu uzraudzību. Konstrukcija ir piemērota konkrētiem sporta veidiem, jāatbilst stingrākajām tehniskajām prasībām. Taču ikdienas izmantošanai šīs velosipēds nav paredzēts, jo tiem piemīt ikdienas braucieniem  nepiemērots sēdēšanas veids un šauras riepas.


BMX un DIRT – velosipēdi, kas paredzēti triku radīšanai. Tie atšķiras ar savu formu – ir zemāki, dažreiz pat bez sēdekļiem, to riepas ir acīmredzot plašākas nekā citu veidu velosipēdu. Šiem velosipēdiem arī ir kāju atbalsti, lai lēciena laikā nesavainotos un nesalauztu pedāļus. BMX un DIRT velosipēdus izvēlas profesionāļi.


Elektriskie velosipēdi – tie ir velosipēdi ar elektrisku piedziņu. Šie velosipēdi var būt lielisks risinājums veciem cilvēkiem vai cilvēkiem ar kustību traucējumiem, kuri vēlas sajust braukšanas ar velosipēdu baudu bez papildus pūlēm.